Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tomaszowie Mazowieckim

Tam, gdzie urodził się Kopernik… wycieczka do Torunia

Utworzono dnia 19.09.2023

16 września 2023r. dzieci i młodzież z tomaszowskiej, powiatowej pieczy zastępczej uczestniczyły w wycieczce krajoznawczo-turystycznej do Torunia. Wycieczkę zorganizowało nasze PCPR, a jej celem było zwiedzenie miasta, poznanie historii oraz zabytków architektury Torunia, uczestniczenie w warsztacie wypieku piernika, poznanie legend w Piwnicy Hanzy. Czas został efektywnie wykorzystany, wszystkie założenia zrealizowane i a o nudzie nie było mowy.

Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Żywym Muzeum Piernika, gdzie piernikarze uchylili rąbka tajemnicy wyrobu tego niezwykłego specjału. Podczas warsztatu dzieci własnoręcznie wykonały swój piernik, tak jak czynili to dawni mistrzowie, który mogły zabrać ze sobą jako pamiątkę z Torunia. Dzieci dowiedziały się również jakie były dawne tradycje piernikarskie, poznały legendy związane z toruńskim specjałem, poczuły zapachy pochodzące z dalekich krain przypraw korzennych. Natomiast w sklepie przy Piernikarni mogły kupić wyjątkowe pierniki, wypiekane ręcznie według dawnych receptur.

Drugą atrakcją był spacer z przewodnikiem Michałem. Dzieci zwiedziły Rynek Staromiejski, m.in. Ratusz, Dwór Artusa, Pomnik Mikołaja Kopernika, Fontannę Flisaka, Dom Kopernika, Krzywą Wieżę, Mury Obronne, Spichlerze, Katedrę Świętojańską, ruiny zamku krzyżackiego. Po dość intensywnym zwiedzaniu i warsztatach przyszedł czas na smaczny obiad w kultowym barze ,,Małgośka”, a następnie udaliśmy się do Piwnicy Hanzy. Piwnica Hanzy jest interaktywną atrakcją turystyczną, w której każdy miał czynny wpływ na przebieg wydarzeń. Uczestnicy w drodze losowania określili, jakie historie związane z kupiectwem będą poznawać.

Wróciliśmy wzbogaceni o nową wiedzę jak również o nowe relacje koleżeńskie. W wycieczce wzięło udział 16 dzieci, a pieczę nad nimi sprawowały nasze pracownice Agnieszka Lipińska-Jaśkiewicz i Magdalena Sosińska. Niżej prezentujemy kilka fotograficznych migawek z imprezy.

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Lipiec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Imieniny obchodzą